30 czerwca 2012 r. minęło półtora roku od rozpoczęcia projektu POIG RCIN, tym samym upłynęła też połowa harmonogramowego czasu przewidzianego na jego przeprowadzenie. W związku z tym chcielibyśmy przedstawić Państwu rezultaty dotychczasowych prac podjętych w ramach tworzenia Repozytorium i przybliżyć najistotniejsze aspekty realizacji projektu na następujących płaszczyznach działania:
PRZYGOTOWANIE MATERIAŁÓW
Obecnie ku końcowi zmierzają prace związane z przygotowaniem kartotek, swoje materiały opracowały oraz przekazały do skanowania pracownie warszawskie, a także Pracownia Toponomastyczna, Antroponimiczna, Łaciny Średniowiecznej i Geografii Lingwistycznej. Ostatnie prace trwają jeszcze w Zakładzie Dialektologii i Pracowni Języka Staropolskiego.
Planowany termin zakończenia prac: 30 września 2012 r.
SKANOWANIE
Zakończono proces skanowania książek, zeszytów oraz materiałów pomocniczych. Obecnie trwają prace nad digitalizacją kartotek, która odbywa się w systemie trzyzmianowy i trwa nieprzerwanie, 24 godziny na dobę. Na dniach rozpocznie się skanowanie zbiorów kartotecznych Pracowni Łaciny Średniowiecznej (około 1 mln fiszek), Zakładu Dialektologii (około 3 mln fiszek) oraz Pracowni Języka Staropolskiego (około 500 tys. fiszek).
Planowany termin zakończenia prac: 31 marca 2013 r.
PROCES WERYFIKACJI – KONWERSJI - ARCHIWIZACJI
Na bieżąco prowadzone są prace związane z weryfikacją, obróbką graficzną i konwersją do odpowiednich formatów, plików uzyskanych w wyniku digitalizacji. Po zeskanowaniu, materiały poddawane są archiwizacji, która możliwa jest dzięki pozyskanym przez Instytut środkom unijnym wykorzystanych dla stworzenia nowoczesnego Archiwum instytutowego, w którym zgodnie z zachowaniem wszelkich wymogów archiwizacyjnych, w teczkach bezkwasowych, przechowywane są wcześniej zdigitalizowane materiały kartoteczne.
Planowany termin zakończenia prac 30 września 2013 r.
PUBLIKACJE na PLATFORMIE dLIBRA
Do końca czerwca 2012 r. na platformie dLibra zamieszczonych zostało 740 pozycji bibliotecznych (prawie 1,5 mln zeskanowanych stron) z czego blisko 300 stanowią książki. W całości opublikowana i dostępna dla czytelników jest już Kartoteka Słownika Gwar Ostródzkiego, Warmii i Mazur, obecnie ku końcowi zmierzają prace nad wprowadzaniem Kartoteki Słownika Historii Języka Polskiego początku XVII i 1 połowy XVIII wieku.
Planowany termin zakończenia prac: grudzień 2013 r.
PROMOCJA
Nieprzerwanie trwają działania związane z promocją projektu i upowszechnianiem wiedzy o nim w środowisku naukowym i nie tylko. Spośród wielu podjętych w ostatnim czasie inicjatyw promocyjnych, wyróżnić należy następujące: zorganizowanie wewnątrz instytutowych spotkań promujących projekt, przybliżających go pracownikom IJP zarówno w Krakowie, jak i w Warszawie; wizyta zespołu digitalizacyjnego w Stanach Zjednoczonych; udział w licznych konferencjach naukowych, w ramach których przedstawiane są założenia projektu repozytoryjnego; nawiązywanie współpracy z europejskimi jednostkami naukowymi, w drodze spotkań organizowanych w Pracowni digitalizacyjnej (przyjmowanie gości zagranicznych). Przygotowane zostały też i na bieżąco dystrybuowane są materiały promocyjne, a niemal każdego dnia aktualizowana jest strona internetowa projektu. W najbliższym czasie planowana jest również zakrojona na szerszą skalę akcja promocyjna wśród pracowników zarówno polskich, jak i zagranicznych jednostek naukowych. W przygotowywaniu jest także kilka publikacji opisujących i promujących RCIN, które ukazać się mają na łamach prasy i w dziedzinowych czasopismach naukowych.
« poprzednia | następna » |
---|